2016 Avrupa Kupası Ne Zaman Başlamıştı?

Gündemin merak edilen ve henüz ülkeler sahalarda yerini almamışken, büyük bir heyecan uluslararası alanda yer almaktadır. Turizm alanları, reklam kampanyaları, bahis şirketlerine kadar 2016 Avrupa Kupası ne zaman başlıyor konusundaki atılımlarını gerçekleştirmektedirler. 10 Haziran’da başlayacak olan karşılaşmalar 24 takımın birbirlerini eleme üzerinde devam edecektir. Şimdiden Paris’te yapılan kura çekimlerinden dolayı, 24 takımın hangi grupta yer alacağı ve kiminle eşleşeceği de belli olmuştur. Fakat Türkiye 10 Haziran’da maç yapmayacaktır. 2016 Avrupa Kupası başlangıç tarihinden 2 gün sonrasında Türkiye 12 Haziran’da Hırvatistan karşısında Paris’te yer alan Parc des Princes stadyumunda karşı karşıya gelecektir. Türkiye’nin ilk grup mücadelesi olacak olan bu maçta, ilk ikiye girmesi ve tur atlaması için rakibi olan Hırvatistan’dan iyi bir sonuç alması gerekiyor. Beraberlik ve galibiyet, ilk karşılaşma için oldukça önemli bir motive kaynağı da olacaktır.

2016 Avrupa Kupası hangi tarihte başlıyor sorusuna değinmiştir. 10 Haziranda, Fransa’nın ve Romanya’nın 22:00’deki karşılaşması ile başlayacak ve Türkiye’de 12 Haziranda ilk maçını yapacaktır. 1 ay sürecek olan bu serüven, 10 Temmuzda sona kalan 2 takımın final maçıyla bitecektir. Avrupa Futbol Şampiyonası da 10 Temmuz günü belli olacaktır. Türkiye’ninde finale kadar gelmesi ve final maçında başarılı bir sonuç alması, Türkiye’yi çok daha ayrı bir noktaya taşıyacaktır. Türkiye en son 2008 yılında yarı finale kalarakta bu konuda oldukça önemli bir noktaya gelinebileceğini göstermiştir.

2016 Avrupa Kupasında Türkiye Kimlere Karşı Oynayacak

Hırvatistan 12 Hazirandaki ilk rakibimizdir. Buna ek olarak 17 Haziran’da Nice kentinde bizimle karşılaşacak olan rakibimiz İspanyadır. İspanya ile olan maçın ardından ise, Çek Cumhuriyeti ile 21 Haziranda da bir karşılaşmamız Leon kentinde yapılacaktır. 12 gün süren grup mücadelerinde Türkiye’nin rakipleri bu şekildedir. D grubunda yer alan 4 takımda Türkiye’nin 3 rakibi, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’dır. Eğer bu grup içerisinde ilk ikide yer alırsak, bir sonraki tur olan Son 16’ya çıkabiliriz. Bu yüzden üçüncü ya da dördüncü sırada olmamaya gayret ederek, grup içerisinde ilk ikiye girmemiz, bir sonraki tura çıkabilmemiz açısından oldukça önemlidir.

2016 Avrupa Kupası Neden 16 Takım Yer Almıyor?

UEFA’ya mensup olan 53 ülkenin federasyonlarının oylamaları neticesinde 16 takımın karşılaştığı Avrupa Futbol Şampiyonası, 24 takıma çıkarılmıştır. Avrupa’da yer alan Fransadaki Paris Kongre Sarayında yapılan kuranın ardından 24 takım 6 gruba bölünerek eşleştirilmiştir. Türkiye 6 grup içerisinde D grubunun içerisinde İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile beraberdir. Her bir grupta 4 takım bulunmaktadır ve bu 4 takımın 2 tanesi diğer üst tura çıkabilmeye hak kazanmaktadır. Fakat 3. sırada yer alan en iyi 4 takım, tüm gruplardan elenerek, bir üst tura çıkma hakkına da sahip olabiliyor.