2016 Avrupa Kupası Maç Tarihleri Neydi? Hatırlayalım !

Avrupa Futbol Şampiyonası, yıllara göre farklı gelişmelere sahne olan bir organizasyon olarak bilinmektedir. 1060 yılında en hızlı golü Milan Galiç 11. dakikada filelere göndererek tarihe geçmeyi başarmıştır. Bu gol Yugoslavya-Fransa maçında kaydedilmiştir. Yugoslavya bu karşılaşmada Fransa’yı 5-4 mağlup etmiştir. Kupa maçında SSCB ile karşılaşan Yugoslavya, penaltılara kadar uzayan ve gelişen karşılaşmada, gelen bir penaltı golüyle kupaya veda etmiştir. Burada önemli bir gelişme, Yugoslavya’nın şampiyon olmasını engellemiş kabul edilmektedir. 1960 Avrupa Kupası karşılaşmalarında İspanya, siyasi sebeplerden ötürü, Futbol Organizasyonundan çekilmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle SSCB ile eşleşmiş olan İspanya hükmen mağlup sayılmıştır. 1 maç eksik oynayan ve fazladan puan kazanmış olan SSCB, Avrupa Futbol Şampiyonasının ilk şampiyonu olarak tarihe geçmiştir.

İspanya 4 Yıl Sonra Şampiyon Oldu!

1964 yılında finalde SSCB ile İspanya karşı karşıya gelmiştir. 4 yıl önce ertelenmiş olan maçı 4 yıl sonra oynayıp kazanmış olan İspanya, kupayı SSCB’ye karşı 2-1 galip olarak ülkesine götürmeyi başarmıştır. İspanya daha sonra da 2 defa şampiyonluk kazanarak, Futbol organizasyonunun en çok kupa alan takımı olmuştur. Ayrıca 2012 ev sahipliğini Ukrayna ve Polonya’nın yapmış olduğu Avrupa Futbol Şampiyonasında, tüm yıllar içindeki en yüksek sayıda seyirci katılımı gerçekleşmiştir. Toplamda 1.440,896 kişi bilet alarak maçı izlemiştir. Kayıtlı katılımın sayısı dahi rekorun kırılmasına yeterli olmuştur. Kayıtlı olmayan ziyaretçilerin de çok sayıda olduğu belirtilmektedir. 2012 yılında gerçekleşen Avrupa Futbol Şampiyonası final karşılaşması, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Olimpiyatlar Stadında gerçekleşmiştir. İspanya ve İtalya arasında çekişmeli olarak geçen karşılaşma, 4-0 İspanya’nın galibiyetiyle son bulmuştur.

1992 yılında Kupa mücadelesinde ev sahibi İsveç olmuştur. 33 takımdan elemeler sonucu 8 takım geriye kalmıştır lakin 1992 yılı kötü gelişmeleri dolayısıyla, Avrupa Futbol Şampiyonası adına iyi geçmeyen bir sezon olarak bilinmektedir. SSBC dağılmıştır lakin dağılma öncesi futbol organizasyonuna katılmayı hak etmesi dolayısıyla, takım şampiyonaya BDT adıyla katılım göstermiştir. BDT’i n temsil ettiği ülkeler; Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Ermenistan, Moldova ve Tacikistan’dır. BDT’nin içinde yer almamış olan 5 cumhuriyet, Avrupa Futbol Şampiyonasına futbolcularını göndermemiştir. Bu ülkeler; Azerbaycan, Estonya, Gürcistan, Litvanya ve Letonya’dır. Yugoslavya da aynı dönemde dağılma yaşamıştır. Lakin yaşanan bu acı dolayısıyla Avrupa Futbol Şampiyonasından diskalifiye edilmiştir. Bu acı gelişme üzerine grupta 2. olan Danimarka, 1992 yılının Şampiyonu olarak ilan edilmiştir. Böylelikle 8 takımlı dönem de 1992 yılı itibariyle kapanmıştır.

Türkiye Kupa Mücadelesi Yolunda!

2016 Avrupa Kupası maçları ne zaman başlayacak heyecanıyla 4 yıl beklemiş olan Futbol âşıkları için, keyifli ve heyecanlı karşılaşmalara çok az bir zaman kaldı. 2016 Avrupa Kupası maç tarihleri 10 Haziran- 10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 2016 Avrupa Kupa maçlarında mücadele edecek olan A Milli Takımımıza başarılar dileriz.